Pitanja i odgovori

Naš tim se potrudio da odgovori na najčešća pitanja koja dobijamo od strane svojih pacijenata

Zakažite termin
Online zakazivanje
Šta je hiperbarična komora?

Hiperbarična komora  je specijalan uređaj koji provodi 100% medicinski kiseonik koji se udiše preko maske, u uslovima povišenog atmosferskog pritiska.

Hiperbarična komora je odlična za sportiste, kako za poboljšanje opšteg stanja organizma, tako i za lečenje povreda. Primenjuje se i u estetske svrhe, kao anti age tretman, jer dovodi do sinteze kolagena i zatezanja kože.

Prilikom svakog tretmana gubi se od 400 do 600 kalorija i pospešuje se varenje, tako da može da posluži i kao potpora procesu mršavljenja. Sigurno da tretmani hiperbarične oksigenacije imaju svoje mesto u prevenciji i kod zdravih ljudi, samim tim što kiseonik ima antibakterijska svojstva, antistres efekat, diže imuni sistem i povećava psihofizičku kondiciju

Šta je hiperbarični oksigenacioni tretman

Koristi se kao osnovni ili dodatni tretman u svim slučajevima kada je došlo do deficita u transportu kiseonika. Kiseonik u uslovima povišenog pritiska u hiperbaričnoj komori, omogućava da pluća prikupljaju i do tri puta više kiseonika, nego disanjem pri normalnom pritisku.

Na taj način se stimuliše lučenje supstanci „faktor rasta“ i matične ćelije, koje doprinose lečenju i uspostavljanju normalnih biohemijskih i energetskih procesa u organizmu, poboljšava snabdevenost tkiva kiseonikom (popravlja mikrocirkulaciju), ubrzava razgradnju štetnih supstanci (poboljšava metabolizam), povećava delovanje antioksidantnih enzima (podmlađuje organizam)

Šta da očekujem pri prvom pregledu?

Pri prvom pregledu neophodno je da dođete sa kompletnom prethodnom medicinskom dokumentacijom koju posedujete. Čak i detalji koji se tiču Vašeg zdravlja, a Vama se čine nebitnim, našim lekarima daju bolji uvid u Vaše zdravstveno stanje. Na osnovu toga se donose odluke o neophodnosti dodatnih dijagnostičkih procedura, proceni sposobnosti za tretman hiperbarične oksigenacije, kao i protokolima lečenja. Nakon uvida u medicinsku dokumentaciju, lekar naše ustanove će uraditi pregled koji je neophodan pre odluke o daljem lečenju.

Koja priprema je neophodna pre tretmana u komori?

Pre tretmana u komori neophodan je pregled lekara u našoj ustanovi koji će u odnosu na Vaše zdravstveno stanje, odrediti plan lečenja i terapijski protokol. U cilju bezbedne i adekvatne primene HBO terapije, mogu se tražiti konsultativni pregledi specijalista (ORL, kardiolog, pulmolog, neurolog), dijagnostičke procedure (Rtg pluća,EKG, spirometrija, dopler krvnih sudova) i laboratorijske analize krvi i urina. Nakon pregleda, a tokom pripreme za HBO terapiju, dobićete jasna pismena i usmena uputstva koja je neophodno pratiti radi adekvatnog terapijskog efekta hiperbarične oksigenacije i bezbednosti tokom sprovođenja tretmana.

Da li je terapija bezbedna?

Tokom trajanja tretmana pacijent je sve vreme pod medicinskim nadzorom. Postoji audio i vizuelni kontakt. Terapija je potpuno bezbolna. Pacijent leži ili sedi mirno u komori i diše kiseonik preko maske ili medijum kojim je ispunjena komora. Zbog sprečavanja eventualnih rizičnih situacija, pacijenti pre tretmana dobijaju jasna uputstva kako da se pripreme za tretman. U svakom trenutku tokom tretmana je omogućena komunikacija sa medicinskim osobljem koje upravlja komorom. Pacijent je tokom celog tretmana pod nadzorom medicinskog osoblja naše ustanove i nijednog trenutka nije ostavljen bez nadzora.

Koliko je tretmana potrebno u komori?

Broj tretmana u komori zavisi od oboljenja i stanja zbog kojeg se primenjuje HBO terapija i određuje ga lekar koji prati stanje pacijenta i to u odnosu na preporučene terapijske protokole, stanje pacijenta, podnošenje tretmana a sve u skladu sa principima dobre kliničke prakse. Za poboljšanje opšteg psiho-fizičkog statusa kod zdravih ljudi preporučuje se 10-15 ekspozicija. Kod hroničnih rana, komplikacija dijabeta, infekcija mekih tkiva preporučuje se 20-30 ekspozicija a kod osteomijelitisa 40-60 ekspozicija. Terapija se uglavnom obavlja jednom dnevno. U zavisnosti od oboljenja nekada se terapija obavlja 2 puta dnevno, a kod anaerobnih infekcija mekih tkiva na svakih 8 sati. Plan i protokol lečenja se formira za svakog pacijenta individualno, u skladu sa zdravstvenim stanjem i potrebama pacijenta a u cilju postizanja što boljeg terapijskog efekta, u skladu sa principima dobre kliničke prakse i preporukama za primenu HBO terapije.

Koliko traje i kako izgleda jedan tretman u komori?

Tretman u komori zavisi od protokola koji je predviđen za lečenje. Obično tretmani traju od 60-90 minuta.

Svaki tretman se sastoji iz tri faze:


• Faza kompresije – faza kada raste pritisak u komori. Tokom ove faze potrebno je da izjednačavate pritisak na jedan od načina koji će Vam biti objašnjeni usmeno i u pisanoj formi u uputstvu za pacijente.


• Faza izopresije – faza kada ste na terapijskom pritisku. Potrebno je samo da budete opušteni i skoncentrisani na disanje koje treba biti potpuno normalno, bez forsiranja.


• Faza dekompresije – faza povratka na normalan pritisak. Tokom ove faze nije potrebno izjednačavanje pritiska jer se to dešava spontano

Da li postoji neko posebno uputstvo za pacijente u komori?

Da. Pre početka tretmana biće Vam dato detaljno pisano uputstvo koje je potrebno da pročitate. Potrebno je da se ponašate u skladu sa uputsvom radi bezbednog i efikasnog sprovođenja terapije u komori.

Šta osećam tokom tretmana u komori?

Pacijent u komori tokom tretmana ima isti osećaj kao kada se roni. U početku terapije, tokom faze kompresije, dolazi do povećanja pritiska u komori, a pacijent to oseti kao zapušenost u ušima. Potrebno je da pacijent, nekom od procedura sa kojima je upoznat pre tretmana, izjednači pritisak u ušima. Tokom boravka u komori, pacijent je sve vreme u kontaktu sa medicinskim osobljem koje će mu pomoći tokom ovog procesa, ukoliko ima problema. Ostatak terapije, tokom faze izopresije i dekompresije, potrebno je samo da dišete normalno.

Šta je zabranjeno u komori?

Pre početka tretmana će Vam biti data detaljna uputstva kao i spisak zabranjenih sredstava i materija u komori. Ukoliko koristite jednomesne, ležeće komore, atmosfera u komori je bogata kiseonikom, I neophodna je upotreba pamučne garderobe koja će Vam biti obezbeđena od strane bolnice. Pored toga, strogo su zabranjeni svi elektronski uređaji, upaljači, šibice, hemijski grejači i šminka na bazi ulja.

Šta ukoliko imam neki problem u komori?

Ukoliko ima bilo kakvih tegoba kod pacijenta tokom tretmana, nadležni lekar će proceniti situaciju i reagovati u skladu sa medicinskim protokolima.
Ukoliko je neophodno može se prekinuti terapija i reagovati u skladu sa situacijom.

Da li se lečenje primenjuje na celo telo ili samo na deo tela?

Da biste se lečili u hiperbaričnoj komori, lečenje zahteva izlaganje celog tela. Sve ostalo se ne smatra terapijom hiperbarične oksigenacije.

Da li svako može da koristi HBO tretman?

HBO tretman je veoma bezbedan za primenu ali postoje apsolutne i relativne kontraindikacije za HBO. Adekvatan pregled i pravilna procena od strane lekara HBO centra koji prethode tretmanu, su neophodni za bezbedno sprovođenje terapije. Pravilno doziranje i protokoli koji su prilagođeni stanju pacijenta, smanjuju mogućnost nastanka komplikacija na minimum. U tom cilju je neophodna i saradnja pacijenta i poštovanje uputstva.

Da li tretmani u hiperbaričnim komorama poboljšavaju učinak i ubrzavaju oporavak sportista i stresa?

Tretmani koji se koriste kao dodatak terapiji za različita oboljenja i podsticaj za podmlađivanje kože naročito su korisni za sportiste. Zahvaljujući benefitima koje ovi tretmani imaju, brojni sportisti se na taj način mnogo brže oporavljaju, tako da mogu nesmetano i dalje da nastave da se bave određenom sportskom aktivnošću.

Tretman pomaže pri bržem oporavku organizma posle velikih fizičkih opterećenja, kada osoba dolazi u stanje relativne hipoksije, odnosno ima višak ugljen-dioksida, a manjak kiseonika. Kada su prisutne različite sportske povrede, a koje se primarno odnose na povrede tkiva, svakako se kao deo terapije preporučuju tretmani u hiperbaričnoj komori za sportiste.

Kad bi se čekalo da se organizam spontano oporavi potrebno je minimum jedan dan, a ponekad je za sportiste i to previše. Profesionalni sportisti u toku jednog dana veoma često imaju i po 2-3 treninga. Boravkom u komori, sportisti brže postaju spremni za nove treninge i takmičenja. Neke studije pokazuju da hiperbarične komore ubrzavaju oporavak za 33 odsto

Da li tretmani u hiperbaričnim komorama mogu da pomognu pri anti-aging tretmanima?

Kiseonik u hiperbaričnim komorama:

 

  • Poboljšava proizvodnju kolagena – Unos kiseonika u kožu podstiče proizvodnju kolagena, što vraća volumen i čvrstinu na koži koja je izgubila elastičnost.

 

  • Pomaže detoksikaciju kože – svakodnevni toksini kao što su zagađenje vazduha i duvanski dim utiču na kožu. Tretman kiseonikom pomaže da se obrnu efekti zagađivača životne sredine i podmlađuje kožu željnu kiseonika.

 

  • Ubrzava nastanak novih ćelija – što ubrzava zarastanje ožiljaka, smanjuje akne i fleke.

 

  • Nema nuspojava – kao što su peckanje ili crvenilo. Posle tretmana možete odmah nastaviti sa normalnim aktivnostima ili se našminkati.
16. Da li smem da pijem svoju terapiju kad idem na tretmane u hiperbarične komore?

Ukoliko uzimate lekove i terapiju zbog nekih bolesti , potrebno je da uzimate iste kao što vam je ordinirajući lekar propisao.

Zakažite pregled

Polja naznačena * su obavezna polja prilikom popunjavanja forme