Kolonoskopija – Kada je treba uraditi i kako se izvodi?

Zakažite termin
Online zakazivanje
Kolonoskopija

Kolonoskopija – Kada je treba uraditi i kako se izvodi?

Kolonoskopija predstavlja važan dijagnostički postupak koji omogućava uvid u unutrašnjost debelog creva, ali i završnog dela tankog creva i rektuma.

Prvi put je izvedena krajem 60-ih godina. Naime, doktori William Wolff i Hiromi Shinya bili su pioniri u razvoju uređaja za ovaj pregled. Njihov pronalazak, 1969. godine u Japanu, bio je značajan napredak u odnosu na klistir sa barijumom i fleksibilni sigmoidoskop. Ne samo da je kolonoskop obezbedio pregled celog debelog creva već i uklanjanje polipa, što do tada nije bilo moguće ostvariti.

S obzirom da je kolonoskopija jedna od najučestalijih metoda praćenja digestivnog zdravlja, M-Medical Clinic vam otkriva sve što treba da znate o njoj.

Kada treba uraditi kolonoskopiju?

Istraživanja pokazuju da se u Srbiji svake godine u proseku registruje oko 4.500 novih slučajeva karcinoma debelog creva. Ukoliko se bolest otkrije na vreme, u ranoj fazi procenat izlečenja je znatno veći. Upravo u tome važnu ulogu ima kolonoskopija, jer pruža uvid u sliku cele sluzokože posmatrane regije. Na taj način mogu se uočiti sve promene.Kolonoskopija

Osim tumora, mogu se dijagnostifikovati i polipi, Kronova bolest, divertikulitis i ulcerativni kolitis.

U indikacije za pregled kolonoskopom spadaju promenjena boja stolice, tj. pojava krvi ili tamno obojene stolice. Zatim, uporna dijareja, hronični, neobjašljiv bol u stomaku, gubitak težine, kao i anemija usled nedostatka gvožđa.

Kolonoskopija je obavezna za kontrolu osoba koje su već imale polipe ili kancer debelog creva. Preporučuje se i kao preventivna mera osobama starijim od 50 godina. Dok osobe koje imaju porodičnu istoriju karcinoma debelog creva, polipa ili drugih gastrointestinalnih bolesti treba sa preventivnim pregledima da krenu u ranijoj dobi.

Kako se izvodi kolonoskopija?

Pregled se izvodi pomoću kolonoskopa. U pitanju je specijalni uređaj u vidu dugačke fleksibilne cevi sa video kamerom na vrhu. Na taj način je omogućen prikaz unutrašnjosti creva na monitoru.

Crevo se lagano uvodi kroz anus preko celokupnog debelog creva do ušća debelog u tanko crevo. Radi bolje vidljivosti kroz kolonoskop se u crevo ubacuje mala količina vazduha. Ova radnja može da izazove grčeve ili poziv na pražnjenje.

Zbog nelagodnosti koja se javlja, preosetljivim osobama se predlaže pregled sa analgosedacijom. Mada i mnogi drugi biraju kratkotrajnu anesteziju, jer čini čitavu proceduru komfornijom.

Pomoću specijalnog dodatka uzima se uzorak uočene promene koji se šalje na dalje ispitivanje.

Kolonoskopija

Tokom pregleda pacijent je u ležećem položaju, na boku sa savijenim nogama i kolenima privučenim ka grudima. Po završetku procedure potreban je nadzor lekara određeno vreme.

Kako se pripremiti za kolonoskopiju?

Da bi pregled bio uspešan, potrebna je dobra priprema. Odnosno creva moraju biti čista. Zato se 2 dana pre zakazanog termina primenjuje korigovani režim ishrane. On podrazumeva izbegavanje mesa, voća, povrća, hleba, peciva i namirnica sa košticama, zrnima i semenkama. Dok se preporučuje konzumiranje lagane hrane, poput bistre supe, pirinča, barene piletine.

Neophodno je, takođe, popiti i veću količinu vode u kojoj je rastvoren prašak za čišćenje creva.

Na dan pregleda nije dozvoljen unos ni hrane ni vode.

Kolonoskopiju, kao i kompletni gastroenterološki pregled, možete zakazati u specijalnoj bolnici interne i hiperbarične medicine M-Medical Clinic.

 

Zakažite pregled

Polja naznačena * su obavezna polja prilikom popunjavanja forme