Elastografija dojke je savremena dijagnostička metoda koja ima važnu ulogu u otkrivanju ranog stadijuma karcinoma dojke.
Karcinom dojke je najčešće maligno oboljenje kod žena. Prema istraživanju Svetske zdravstvene organizacije, u svetu se godišnje registruje oko 1.670.000 novoobolelelih slučajeva. Dok bitku sa opakom bolešću izgubi više od pola miliona žena u toku jedne godine.
Nažalost, i u našoj zemlji je nepovoljan trend. Prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, u Republici Srbiji registrovano je oko 4.300 novoobolelih, a više od 1.700 pacijentkinja je umrlo.
Stanje dodatno zabrinjava činjenica da se bolest često otkrije u kasnijoj fazi, kada je lečenje teže i ishod neizvestan.
S obzirom da rano dijagnostifikovanje omogućava uspešno izlečenje, M-Medical Clinic vam skreće pažnju na značaj elastografije dojke.
Šta je elastografija dojke?
Elastografija dojke predstavlja neinvazivnu dijagnostičku metodu kojom se meri gustina i elastičnost tkiva dojke. Na taj način omogućava detaljnije informacije o promena u mekim tkivima, te se primenjuje kao dopuna kliničkom pregledu i konvencionalnoj ultrasonografiji.
Zasniva se na saznanju da svi tumori, kako benigni, tako i maligni, pružaju otpor na pritisak sondom. Pri čemu su maligni tumori čvršće strukture usled izražene poliferacije ćelija, povećane gustine tkiva, a ponekad i pojačane vaskularizacije. Zbog toga pokazuju manju kompresibilnost kada na njih deluje spoljna sila u odnosu na masno i mišićno tkivo.
Upravo ta karakteristika omogućava da se pomoću elastografije utvrdi karakter promena. Odnosno, meri se otpor mekih tkiva u cilju diferencijacije između benignih i malignih lezija.
Kako se izvodi elastografija dojke?
Pregled se izvodi pomoću ultrazvučnog aparata poslednje generacije i posebnog softvera.
Ultrazvučna sonda se postavlja na dojku tako da se njome vrši pritisak 5 do 10 puta, u jednakim vremenskim intervalima i jednakom jačinom. Zatim se na ekranu pojavljuje slika posmatrane regije.
Za razliku od standardnog ultrazvučnog pregleda dojke, kod elastografije slika je prikazana u 256-kolornoj skali – počev od crvene, preko žute i zelene, do plave i sivo-crne boje. Crvena boja označava visoku elastičnost, dok tamnije nijanse, koje vuku na plavo, prikazuju krutu, tvrdu leziju.
Specijalni softver ima veliki značaj za određivanje veličine i elastičnosti lezije. On vrši obradu više slika u nekoliko sekundi, upoređujući dobijene elastografske osobine tkiva sa normalnim parametrima. Na osnovu toga daje grafički prikaz promene. Ukoliko je razlika u veličini lezije izmerene na elastogramu i standarnom ultrazvuku B-moda veća od 1 može se smatrati malignom.
Softver, takođe, određuje i elastografski indeks otpora. Kada je on veći od 4,5 lezija je malignog karaktera.
Prednosti elastografije dojke
Elastografija dojke je razvijena 1998. godine. Zahvaljujući njenoj pojavi ne samo da je povećan procenat pravovremenog otkrića karcinoma dojke, već je drastično smanjen broj nepotrebih biopsija.
U nastojanju da se ne previdi maligna bolest u ranom stadijumu, ranijih godina je vršena biopsija svih sumnjivih promena uočenih standardnim ultrazvukom, pa i mamografijom. Istraživanja su pokazala da u više od 70 odsto slučajeva ove biospije nisu bile potrebne, jer su rađene na benignim lezijama.
Elastografija dojke je visokosenzitivna procedura koja garantuje preciznost dobijenih rezultata. Osim za otkrivanje karaktera promene koristi se i za praćenje toka lečenja i utvrđivanje rizika mogućih komplikacija bolesti.
M Medical Clinic je specijalne bolnica interne i hiperbarične medicine. Možemo se pohvaliti vrhunskim timom lekara specijalista, kao i najsavremenijom dijagnostičkom opremom, uključujući i primenu ultrazvučne elastografije.