Laserska operacija vena – Kada je neophodna i kako se izvodi?

Zakažite termin
Online zakazivanje
Laserska operacija vena

Laserska operacija vena – Kada je neophodna i kako se izvodi?

Laserska operacija vena predstavlja najefikasnije rešenje za problem proširenih vena.

Nažalost, proširene vene su jedna od najrasprostranjenijih bolesti savremenog čoveka. Razlog za to leži, pre svega, u nezdravom načinu života. Nedostatak fizičke aktivnosti, konzumiranje loše hrane, višečasovno sedenje ili stajanje u toku dana, dovode do povećanog pritiska u venama nogu. Samim tim su i glavni pokretači problema. Mada ne treba zanemariti ni genetiku. Naime, veća je verovatnoća da će se pojaviti proširene vene ukoliko su već registrovane u porodičnoj istoriji bolesti.

Najnoviji podaci Svetske zdravstvene organizacije navode da od ove bolesti pati oko 30 odsto svetske populacije. Pri čemu se češće javlja kod žena. Istraživanja pokazuju da proširene vene ima 40 odsto ženske populacije starosti između 30. i 50. godina. Nakon 60. godine statistika među polovima se izjednačava.

Imajući u vidu broj registrovanih slučajeva M-Medical Clinic vam otkriva sve što treba da znate o laserskoj operacija vena.

Kada je neophodna laserska operacija vena?

Proširene vene nisu samo estetski problem. Ukoliko se ne leči, bolest vremenom napreduje, povećavajući rizik od nastanka komplikacija.

Laserska operacija vena

Stvaranje tromba u venama nogu, koji se mogu proširiti na duboki venski sistem i pluća, je najčešća posledica nelečenih vena. Može doći i do pucanja vena i krvarenja. Zatim, stvaranja rana na nogama, venskih ulkusa, kao i otoka i promena na koži u vidu dermatitisa, ekcema i otvrdnuća kože.

Da bi se sprečile ove tegobe preporučuje se laserska operacija vena. Naročito osobama koje imaju stalne bolove u nogama, suočavaju se sa pojavom otoka, a vene su im crvene, upaljene i javljaju se u spletovima i čvorovima.

Kako se izvodi laserska operacija vena?

Laserska operacija vena spada u savremene metode lečenja. Zasniva se na fototermičkom efektu, tj. snopu svetlosti koji emituje sonda lasera.

Pod ultrazvučnom kontrolom plasira se laserska sonda u obolelu venu. Ona oslobađa toplotu koja izaziva promene unutar i u zidu venskog krvnog suda. Odnosno, vrši skupljanje vene, pretvarajući je u tanku fibroznu traku koju će organizam vremenom resorbovati.

Kako je zatvoren protok krvi kroz tretirani deo vene, sprečena je ne samo pojava komplikacija, već i napredovanje bolesti.

Koje su prednosti laserske operacije vena?

Iako se Laserska operacija vena primenjuje u svetu oko 10 godina, gotovo je u potpunosti potisnula klasičnu hiruršku intervenciju. Tome je doprinela visoka efikasnost. Prema rezultatima više međunarodnih studija, uspešnost procedure je oko 98 odsto.

Laserska operacija vena

S obzirom da je ultrazvučno kontrolisana spada u veoma bezbedne intervencije, dok je stepen komplikacija veoma mali.

Ova operacija se izvodi u lokalnoj anesteziji. Time su izbegnuti mogući rizici opšte anestezije. Odmah nakon završetka pacijent može da hoda. To znači da nema zadržavanja u bolnici nakon procedure. Celokupni postoperativni tok je znatno kraći, te je i raniji povratak redovnim aktivnostima i poslu.

Oporavak podrazumeva nošenje elastične čarape u toku 2 nedelje nakon operacije. Ukoliko je potrebno, prepisuju se i lekovi protiv bolova. Ove tegobe nestaju posle 5 dana.

Ne treba zanemariti ni bolji estetski efekat, jer nema ožiljaka od rezova što je slučaj kod klasične operacije vena.

Ukoliko imate problem proširenih vena ne odlažite njihovo lečenje. U specijalnoj bolnici interne i hiperbarične medicine M-Medical Clinic možete zakazati pregled vaskularnog hirurga koji će odrediti tok lečenja.

 

Zakažite pregled

Polja naznačena * su obavezna polja prilikom popunjavanja forme