Holter EKG – Kada se koristi i kako se pripremiti za njega?

Zakažite termin
Online zakazivanje
Holter EKG

Holter EKG – Kada se koristi i kako se pripremiti za njega?

Holter EKG predstavlja neinvazivnu dijagnostičku proceduru kojom se prati rad srca u toku 24 sata. Mada u pojedinim slučajevima monitoring se može vršiti i 48 sati.

Prvi uređaj pojavio se sredinom 20. veka. Konstruisao ga je Norman Holter, a rad se zasnivao na magnetnoj traci ili standardnoj audio kaseti. Međutim, aparat je pokazao izvesne nedostatke. Težio je preko 40 kg tako da upotreba nije bila jednostavna. Naročito kada se zna da je pacijent morao uređaj da nosi na leđima.

Kapacitet snimanja bio je još jedan nedostatak. Naime, magnetne trake i kasete mogle su da beleže srčani rad samo nekoliko sati. Nakon toga morale su biti zamenjene, što je zahtevalo angažovanje medicinskih radnika.

Sa razvojem tehnike i tehnologije holter EKG su usavršavani, tako da danas čine savremene visokoprecizne uređaje.

Kako radi holter EKG?

Holter EKG je mali uređaj, veličine pametnog mobilnog telefona. Nosi se najčešće oko pojasa. Zbog malih dimenzija potpuno je sakriven odećom. To znači da ne ometa svakodnevne aktovnosti osobe koja ga nosi.

Holter EKG

Sastoji se od elektroda i rekordera. Elektrode se postavljaju na kožu grudnog koša. Preko žica, kojima su elektrode povezane sa rekorderom, automatski se prenose signali. Ovi podaci se pomoću digitalne tehnologije beleže na čvrstom disku, fleš kartici ili memorijskoj kartici.

Nakon 24 časa medicinsko osoblje skida holter EKG. Zatim se vrši prebacivanje podataka sa uređaja u kompjuter i njihova analiza. Na osnovu zapisa kardiolog vrši procenu aritmije i ST segmenta, kao i varijabilnosti srčane frekvencije.

Na holteru postoji posebno dugme koje pacijent treba da pritisne ukoliko je osetio neki simptom koji moži da ukaže na srčani problem. Pritiskom ovog dugmeta na zapisu se javlja određeni znak. Prilikom tumačenja zapisa lekar će obratiti posebnu pažnju na taj period kako bi se otkrio izvor problema.

Kada se koristi holter EKG?

Bolesti srca su vodeći globalni zdravstveni problem. Nažalost, često sa fatalnim ishodom. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije ishemijska bolest srca godišnje odnese 7,5 milona života. Imajući ovo u vidu veoma je važna pravovremena dijagnostika. Upravo u tome važnu ulogu ima holter EKG.

Holter EKG se koristi za otkrivanje srčanih aritmija i postavljanje dijagnoze kod pacijenata sa simptomima srčane bolesti. Ti simptomi obuhvataju lupanje srca, vrtoglavicu, gubitak svesti, kratak dah, brzo zamaranje ničim izazvano, bol u grudima…

Obavezan je deo kontrolnog pregleda kod osoba sa bolestima srčanog mišića, kao i kod onih koji su preživeli infarkt srca. Primenjuje se i za proveru rada pejsmejkera i delovanje nove terapije kod pacijenata sa aritmijom.

Osim u dijagnostičke svrhe, holter EKG ima i preventivni karakter. Koristi se za kontrolu zdravlja sportista i osoba čiji poslovi zahtevaju izuzetnu fizičku pripremljenost.

Kako se pripremiti za holter EKG?

Kako holter EKG aparat ne sme da se kvasi, pacijentima se preporučuje da higijenske potrebe obave neposredno pre zakazanog termina. Koža na koju se postavljaju elektrode treba da bude čista i suva. Kod izražene maljavosti muškarcu se brije deo grudnog koša kako bi se osiguralo pravilno prianjanje elektroda za kožu.

Holter EKG

Da bi se izbeglo slučajno pomeranje uređaja preporučljivo je nošenje šire garderobe, pri čemu ona ne sme da ima metalne detalje, jer mogu da utiču na snimanje.

M-Medical Clinic je specijalna bolnica interne i hiperbarične medicine. U našem timu lekara su i specijalisti interne medicine kardiolozi sa višegodišnjim iskustvom u radu.

Nemojte čekati da simptomi postanu ozbiljni, zakažite kompletni kardiološki pregled u bolnici M-Medical Clinic.

 

 

Zakažite pregled

Polja naznačena * su obavezna polja prilikom popunjavanja forme