Transplantacija kose je hirurška procedura koja podrazumeva presađivanje zdravih folikula dlake s jednog dela tela (najčešće sa potiljka) na delove glave gde je kosa proređena ili potpuno opala.
Kosa je zaštitni znak ne samo žena, već i muškaraca. Imajući ovo u vidu ne čudi što mnoge brine njeno prekomerno opadanje. Sa ovom pojavom se suočava više od 35 miliona muškaraca širom sveta. Prvi znaci su primetni već u 30-im godinama starosti. Do 60. godine, gotovo dve trećine muškaraca ima problem sa potpunom ili delimičnom ćelavošću.
Nažalost, gubitak kose ne pogađa samo jači pol. Statistički podaci pokazuju da više od 40 odsto žena mlađih od 40 godina ima vidljivi gubitak kose.
S obzirom da gubitak kose ne narušava samo lepotu lica, već može da utiče i na samopouzdanje M-Medical Clinic vam otkriva sve što treba da znate o transplataciji kose.
Transplantacija kose ima dugu istoriju
Iako transplantacija kose predstavlja intervenciju moderne estetske medicine, njeni počeci mogu se pratiti od kraja 19. veka. Menahem Hodara je prvi uspešno implantirao kosu uzetu sa netaknutih delova vlasišta 1897. godine.
Početkom 20. veka japanski hirurzi su imali uspeha u transplantaciji malih delova kože sa folikulima dlake radi obnavljanja obrva i trepavica kod pacijenata koji su ih izgubili zbog povreda ili opekotina. Međutim, svoje metode nisu mogli da primene za lečenje ćelavosti.
Moderna era transplantacije kose započela je 50-ih godina. Njujorški dermatolog Norman Orentreich je prvi primenio tehniku presađivanja folikula kose kod muškaraca sa androgenom alopecijom. Ranije se smatralo da presađena kosa neće napredovati više od prvobitne kose na mestu „primaoca“.
Orentreich je otkrio koncept „donorske dominacije“. Odnosno, folikuli uzeti iz potiljačnog dela glave zadržavaju svoju otpornost na gubitak kose čak i kada se premeste na druga mesta na glavi. Ovo otkriće je postavilo osnovu za savremene tehnike transplantacije kose.
U narednim decenijama hirurška procedura transplatacije kose je razvijana zahvaljujući napretku tehnologije i medicine. Danas postoje različite tehnike koje obezbeđuju prirodan izgled i gustinu.
Kada je potrebna transplantacija kose?
Transplantacija kose se vrši kada osoba ima značajan gubitak kose ili proređenost. Pri čemu drugi tretmani nisu bili dovoljno efikasni.
Najčešći razlog jeste androgena alopecija ili genetska ćelavost. Kod muškaraca obično zahvata zaliske, dok se kod žena proređivanje javlja u frontalnim područjima ili na temenu. Ukoliko je gubitak kose progresivan tako da narušava estetiku transplatacija je najbolje rešenje.
Transplantacija kose se preporučuje i osobama koje su izgubile kosu zbog povreda, opekotina, operacija ili nesreća koje su izazvale ožiljke. Takođe se može koristiti za obnavljanje kose na delovima tela gde su folikuli oštećeni. Zatim, u slučaju neuspešnih kozmetičkih tretmana koji su doveli do gubitka kose ili ožiljaka. Loše odrađene frizerske procedure, hemijski tretmani, zatezanje lica – samo su neki od njih.
Veoma je efikasna i u sprečavanju daljeg napredovanja gubitka kose. Naime, mlađe osobe sa ranim stadijumom gubitka kose mogu uspešno da stabilizuju opadanje ovom hirurškom intervencijom.
Kako se izvodi transplantacija kose?
Transplantacija kose se izvodi presađivanjem zdravih folikula sa donorske regije, obično sa potiljka, na deo glave koji je zahvaćen ćelavošću. Postoje 2 metode – FUE (Follicular Unit Extraction) i DHI (Direct Hair Implantation).
FUE metoda se zasniva na uklanjanju pojedinačnih folikula pomoću specijalnih instrumenata. Nakon ekstrakcije, folikuli se pažljivo postavljaju pod određenim uglom i u pravcu rasta kose kako bi rezultat izgledao što prirodnije. Rezovi koji se u ovoj proceduri prave su veoma mali tako da su ožiljci nevidljivi.
DHI je najnovija metoda. Slična je FUE tehnici, ali se ugrađivanje folikula vrši direktno bez potrebe za prethodnim pravljenjem rezova. Izvodi se pomoću specijalnog alata, tzv. „Choi implanter” olovke. Ona omogućava lekaru da uzme folikul i odmah ga postavi u željeni deo skalpa.
Ukoliko imate problem sa gubitkom kose posetite specijalnu bolnicu interne i hiperbarične medicine M-Medical Clinic. Naš tim čine eminentni specijalisti iz Turske sa dugogodišnjim iskustvom u izvođenju FUE i DHI metode.
Kod nas možete obaviti i druge estetske intervencije, kao što su operacija ušiju, blefaroplastika, facelifting…