Gastroenterološki pregled predstavlja pregled lekara internističke grane medicine. Vrši se u cilju dijagnostike i lečenja, ali i sprečavanja bolesti organa sistema za varenje.
Digestivni sistem čine želudac, jednjak, dvanaestopalačno, debelo i tanko crevo. Zatim, jetra, žučna kesa, žučni kanal i pankreas. Svaki od ovih organa ima važnu ulogu u određenoj fazi varenja.
Loše životne navike, nedovoljna fizička aktivnost, nezdrava ishrana i stres doveli su do sve većeg broja ljudi sa gastro problemima. Istraživanja pokazuju da se sa gorušicom bori oko 22 odsto svetske populacije. Dok je gastroezofagealna refluksna bolest registrovana kod 16 odsto ljudi.
Nažalost, iz godine u godinu raste procenat obolelih od zapaljenskih bolesti creva i karcinoma debelog creva. Mada je i broj novoobolelih od karcinoma pankreasa zabrinjavajući.
Imajući ovo u vidu M-Medical Clinic vam otkriva sve treba da znate o pregledu gastroenterologa.
Kada je potreban gastroenterološki pregled?
Gotovo da ne postoji osoba na svetu koja sa makar jednom u životu nije susrela sa stomačnim tegobama. Nadutost, grčevi i osećaj žarenja ili pečenja u grlu koji su se javili nakon jela često potiču od konzumiranja masne, začinjene i ljute hrane. Međutim, ako se oni javljaju učestalo vreme je da posetite gastroenterologa.
Gastroenterološki pregled je neophodan i kod bola u stomaku ili bilo koje druge nelagodnosti koja traje duži period. Takođe, kod otežanog gutanja, povraćanja, mučnine.
U indikacije spadaju i proliv, zatvor, preterana pojava gasova, ali i gubitak apetita i gubitak telesne težine. Dok su akutno krvarenje iz digestivnog sistema, pojava crne stolice ili sluzi u stolici jasni znaci da što pre zakažete pregled.
Gastroenterološki pregled je obavezan deo kontrole kako bi se pratilo dejstvo primenjene terapije. Preporučuje se svim osobama starijim od 50 godina. Mada oni u čijoj porodici postoje već registrovane bolesti digestivnog trakta treba sa ovim preventivnim pregledima da počnu u ranijoj životnoj dobi.
Kako izgleda gastroenterološki pregled?
Kao i svaki pregled, tako i gastroenterološki, započinje uzimanjem anamneze. Kroz razgovor sa pacijentom lekar će saznati zbog kojih tegoba je došao, njegov stil života, postojeće hronične bolesti, kao i porodičnu istoriju bolesti.
Nakon anamneze sledi fizikalni pregled. Tu spadaju inspekcija, palpacija i auskultacija.
Inspekcija je posmatranje. Palpacija predstavlja opipavanje trbušne regije. Zahvaljujući njoj gastroenterolog može postaviti sumnju na postojanje bolesti creva. Dok je auskultacija slušanje rada srca i pluća, ali i rada creva i krvnih sudova u trbuhu.
Na osnovu anamneze i fizikalnog pregleda lekar će odrediti terapiju ili uputiti pacijenta na dodatne dijagnostičke procedure.
Dodatna dijagnostika
Gastroenterološki pregled obuhvata i dodatne procedure – ultrazvuk abdomena, gastroskopiju i kolonoskopiju.
Ultrazvučni pregled abdomena predstavlja neinvazivnu dijagnostičku proceduru koja daje uvid u strukture organa za varenje. Tačnije, omogućeno je sagledavanje oblika, veličine, pokretljivosti, prokrvljenosti organa, kao i promene u njihovim tkivima. Time obezbeđuje visok stepen pouzdanosti u otkrivanju mnogih bolesti digestivnog sistema.
Gastroskopija je direktan pregled gornjih delova digestivnog sistema – jednjaka, želuca i dvanaestopalačnog creva, dok je kolonoskopija detaljan pregled unutrašnjosti debelog creva i završnog dela tankog creva, koji čine donji deo gastrointestinalnog trakta.
Ukoliko ste primetili neki od navedenih simptoma zakažite pregled gastroenterologa u specijalnoj bolnici interne i hiperbarične medicine M-Medical Clinic.