Ergometrija tj. test opterećenja predstavlja neinvazivnu kardiološku metodu kojom se ispituje uticaj fizičkog opterećenja na srčani rad. Odnosno, na posredan način se ispituje stanje i funkcionalna sposobnost krvnih sudova koje krvlju opskrbljuju srčani mišić.
Bolesti srca su vodeći zdravstveni problem u modernom dobu. Nažalost, upravo su one glavni uzročnik smrti, naročito u razvijenim zemljama. Istraživanja pokazuju da od njih premine preko 18 miliona ljudi u svetu. To čini oko 49 odsto od ukupnog broja smrtnih slučajeva.
Situacija ništa nije bolja ni u našoj zemlji. Od posledica bolesti srca godišnje umre više od 55.000 pacijenata. Ovaj zabrinjavajući broj stavlja Srbiju na 3. mesto, odmah posle Rusije i Ukrajine.
Imajući u vidu visok procenat smrtnosti veoma je važno pravremeno otkrivanje problema. Upravo u tome važnu ulogu ima ergometrija.
Kada se izvodi test opterećenja?
Fizičko opterećenje može dovesti do ispoljavanja simptoma poremećaja srčanog rada, koji se ne mogu uočiti pri radu srca u stanju mirovanja. Zbog toga je ergometrija nezaobilazna procedura za dijagnostifikovanje koronarne bolesti srca i aritmije. Zatim za praćenje toka ovih bolesti, kao i uspešnosti primenjene terapije.
Test opterećenja je značajan i za praćenje stepena oporavka srčanog mišića nakon srčanog udara. Mada čini i preventivnu meru kod osoba koje imaju veći rizik od razvoja srčanih bolesti. Tu, pre svega, spadaju oni sa porodičnom istorijom ovih bolesti, pacijenti sa povišenim holesterolom, hipertenzijom, dijabetičari, kao i pušači.
Osim u dijagnostičke svrhe, ergometrija se koristi za utvrđivanje radne sposobnosti pilota, vatrogasaca, policajaca i profesionalnih sportista. Preporučuje se i starijima od 50 godina koji se rekreativno bave sportom, a žele da uvedu dinamičnije vežbe.
Kako se izvodi ergometrija?
Test opterećenja se izvodi pod strogo kontrolisanim uslovima, uz prisustvo kardiologa i medicinskog tehničara. Obuhvata hodanje pacijenta na pokretnoj traci ili vožnju bicikla po programu koji odgovara stanju, životnoj dobi, polu i telesnoj težini. Pri čemu se konstantno prati krvni pritisak i aktivnost srca putem EKG-a.
Da bi se odredio odgovarajući program testa, pre početka vrši se merenje visine, težine i određuje BMI indeks pacijenta. Takođe, meri se pritisak i puls u stanju mirovanja. Na osnovu dobijenih podataka specijalni softver određuje stepen napora za datog pacijenta.
Sam test traje između 30 i 45 minuta. Na svaka 3 minuta opterećenje se povećava tako što se rad trake ili bicikla ubrzava, a nagib se povećava za 2 odsto.
Test se prekida po završetku programa. Ukoliko se tokom testiranja javi bol u grudima, lupanje srca, vrtoglavica, procedura se prekida pre predviđenog vremena.
Nakon testiranja vrši se ultrazvuk srca kako bi se potvrdile nepravilnosti u radu. U pojedinim slučajevima neophodno je i ponovno snimanje EKG-om ili laboratorijska analiza krvi za dodatne pretrage.
Kako se pripremiti za ergometriju?
Baš kao što je obavezna priprema za holter EKG-a, tako je i za test opterećenja potrebno ispoštovati određene savete lekara. Na dan testiranja treba jesti laganu hranu i izbegavati cigarete, kafu i gazirane napitke.
Ukoliko pacijent koristi beta blokatore ne treba ih uzimati veče pre i na dan samog testiranja. Druga terapija je dozvoljena.
Test opterećenja srca je dodatna dijagnostička procedura pregleda kardiologa u specijalnoj bolnici interne i hiperbarične medicine, M-Medical Clinic. Obavljaju je eminentni stručnjaci, a rezultati su odmah dostupni.