Kako se izvodi hirurško uklanjanje ateroma?

Zakažite termin
Online zakazivanje
Hirurško uklanjanje ateroma

Kako se izvodi hirurško uklanjanje ateroma?

Hirurško uklanjanje ateroma česta je intervencija koja se izvodi u lokalnoj anesteziji.

Koža je najveći organ čoveka. Ona nas štiti od bakterija i drugih spoljašnjih uticaja. Takođe, predstavlja regulator telesne temperature.

Zdrava koža je ujednačenog tena, mekana, i dobro hidrirana. Nažalost, pod uticajem spoljašnjih i unutrašnjih faktora na njoj se dešavaju razne promene. Jedna od njih jesu ateromi.

Ateromi su epidermoidne ciste. U pitanju su benigne izrasline lojnih žlezdi. Kako se najveći deo ovih žlezdi nalazi na licu i vlasištu, aterom se najčešće razvija u ovom delu. Mada se može formirati i na drugim delovima tela. Posebno na grudnom košu, leđima, ispod pazuha, a u pojedinim slučajevima i u predelu genitalija. Jedino su tabani i dlanovi izuzeti od pojave.

S obzirom da je široko rasprostranjena pojava M-Medical Clinic vam otkriva šta obuhvata hirurško uklanjanje ateroma.

Zašto se javljaju ateromi?

Lojne žlezde luče sebum koji se izlučuje preko kože. Međutim, kada se izvodni kanal zapuši lučenje sebuma je onemogućeno. Tada dolazi do formiranja kapsule i nastanka ateroma.

Hirurško uklanjanje ateroma

Uzroci blokade kanala mogu biti različiti. Obično su posledica neadekvatne higijene, ali i upotrebe pojedinih kozmetičkih preparata. Ne treba zanemariti ni loše životne navike, tj. nezdravu ishranu i pušenje.

Genetika, takođe, igra bitnu ulogu. Naime, osobe sa genetskom predispozicijom su u većoj opasnosti od razvoja ovih promena na koži.

Aterom se povezuje i sa određenim bolestima. Tu, pre svega, spadaju poremećaj u radu nadbubrežnih žlezda, poremećaj u sistemu organa za varenje, hipertenzija i dijabetes.

Kod žene može se javiti usled hormonalnog disbalansa. Zbog toga je česta pojava u menopauzi i tokom trudnoće.

Koji su simptomi ateroma?

Pre jasnog znaka, na mestu blokirane lojne žlezde najpre su prisutni svrab i crvenilo. Nakon 2 do 4 nedelje na površini kože javlja se izbočina ili čvorić. Može biti boje kože ili crvenkaste sa izraženim kapilarima. Obično je mekan na dodir, tj. može se kretati pod prstima kada ih pritisnemo, dk je koža na njima glatka i sjajna.

Ateromi su različite veličine – od nekoliko milimetara, pa do nekoliko centimetara. Ukoliko su malih dimenzija i nisu na vidljivom mestu, mogu ostati neprimećeni dugo vremena.

Iako sami po sebi nisu bolni, ukoliko dođe do infekcije javlja se bol. Ovaj simptom prati crvenilo, otok i povećana temperatura u predelu ateroma. Dok u pojedinim slučajevima dolazi do izlivanja gnojnoj sadržaja neprijatnog mirisa. Zato nikako ne treba aterome tretirati kao bubuljice.

Da bi se sprečila pojava komplikacija preporučuje se hirurško uklanjanje ateroma. Posebno ako imaju tendenciju rasta ili se nalaze na mestu stalne iritacije. Svakako, ne treba zanemariti ni estetski razlog.

Kako se izvodi hirurško uklanjanje ateroma?

Hirurško uklanjanje ateroma je minimalno invazivna intervencija. Izvodi se u lokalnoj anesteziji tako da pacijent ne oseća bol, niti ikakvu nelagodu.

Hirurško uklanjanje ateroma

Aterom se uklanja kroz mali rez. Pri čemu se izvlači odjednom, u celosti sa kapsulom. Jedino na taj način zagarantovano je da se neće opet pojaviti.

Oporavak je brz i lak. Rana se ne sme kvasiti 2 dana nakon intervencije, dok 2 nedelje treba izbagavati odlazak na bazen, u saunu, teretanu.

Ukoliko ste primetili bilo kakvu promenu na koži zakažite pregled u specijalnoj bolnici interne i hiperbarične medicine M-Medical Clinic. Naši specijalisti dermatovenerologije postaviće dijagnozu i odrediti tok lečenja.

Zakažite pregled

Polja naznačena * su obavezna polja prilikom popunjavanja forme