Dijabetes – Uzroci nastanka, simptomi i način lečenja

Zakažite termin
Online zakazivanje
Dijabetes

Dijabetes – Uzroci nastanka, simptomi i način lečenja

Dijabetes (Diabetes Mellitus) je oboljenje koje spada u poremećaje metabolizma. Karakteriše ga povećanje nivoa glukoze u krvi, odnosno hiperglikemija.

Istraživanja pokazuju da više od 415 miliona ljudi na svetu ima dijabetes. U našoj zemlji sa ovom bolešću živi oko 700.000 građana. Nažalost, broj obolelih raste iz godine u godinu. Procenjuje se da će do 2040. godine broj pacijenata iznositi oko 650 miliona. Imajući ovo u vidu dijabetes se opravdano smatra bolešću modernog doba.

Međutim, poznata je više od 3.500 godina. Prvi put je opisana na staroegipatskom papirusu koji je otkriven u grobnici u okolini Tebe. Kao simptomi navode se jaka žeđ i često i obilno mokrenje. Već u 2. veku antički lekar Aretej iz Kapadokije dao je detaljni opis. Ipak, pravu kliničku sliku dugujemo  Jozefu fon Meringu i Oskaru Minkovskom. Ovi naučnici su krajem 19. veka utvrdili značaj pankreasa u nastanku dijabetesa.

Koji su uzroci dijabetesa?

Šećerna bolest, kako se još naziva, nastaje kada pankreas više ne luči dovoljno insulina ili ne može da iskoristi postojeći insulin.

Insulin je hormon koji nastaje u pankreasu, a odgovoran je za održavanje normalnog nivoa šećera u krvi. To znači da bez njega šećer koji smo uneli hranom ne može iz krvotoka da dospe do ćelija. Posledica toga jeste porast šećera u krvi.

Prema definiciji Svetske zdravstvene organizacije nivo šećera iznad 7.0 mmol/L nakon 10 sati gladovanja se smatra opasnim. Dok jutarnje referentne vrednosti iznose od 3,6 do 6,1 mmol/L.

Na osnovu uzroka dijabetes se deli u dve osnovne grupe.

Dijabetes

Dijabetes tip 1 izazvan je naslednim faktorom ili nekom jačom infekcijom koja uništava beta-ćelije pankreasa. Simptomi se javljaju naglo. Tačnije, kada bude razoreno više od 80 odsto beta-ćelija. Karakteristično je da su pacijenti mlađi od 30 godina, a lečenje podrazumeva doživotno uzimanje terapije.

Oko 90 odsto registrovanih slučajeva je dijabetes tip 2. Genetika i gojaznost su glavni uzročnici. Mada se u faktore rizika svrstavaju i nepravilna ishrana, preterano konzumiranje slatkiša, nedostatak fizičke aktivnosti, pa i konstantni stres. Ovaj tip može biti i posledica nekih oboljenja pankreasa, štitne žlezde, nadbubrežne žlezde, hipofize. Simptomi su slični kao kod dijabetesa tipa 1, ali su obično slabije izraženi.

Posebnu grupu čini gestacijski dijabetes. U pitanju je hiperglikemija koja se javlja u trudnoći. Pri čemu je vrednost glukoze u krvi iznad normalnih, ali ispod vrednosti za dijagnozu šećerne bolesti. Najčešće nestaje 6 nedelja nakon porođaja. U ređim slučajevima prelazi u dijabetes tip 2.

Koji su simptomi dijabetesa?

Povećana potreba za tečnošću i problemi prilikom mokrenja, tj. učestalo mokrenje ili inkontinencija prvi su znaci bolesti. Kako ćelije ne mogu da koriste glukozu za energiju javlja se i manjak energije, pa su premor i malaksalost stalno prisutni. Prate ih vrtoglavice i glavobolja, kao i preterana glad i gubitak kilograma, bez obzira na povećan apetit.

U simptome spadaju i pojačana potreba za slatkim i svrab na polnim organima. Nastaju i promene na koži, te ona postaje suva i ispucala koža, a u području vrata i pazuha tamnija.

Vremenom, razvijaju se i drugi znaci. Zamagljen vid, trnci, pečenje i gubitak osećaja u rukama i nogama, problemi sa desnima – samo su neki od njih.

Komplikacije šećerne bolesti

Nelečeni dijabetes dovodi do ozbiljnih komplikacija. Kako bolest napreduje slabi imuni sistem, te dolazi do oštećenja bubrega, oštećenja vida, oštećenja nerava, gubitka sluha. Zatim i oštećenja krvnih sudova, što povećava rizik od šloga i infarkta miokarda.

Jedna od čestih komplikacija jeste dijabetesno stopalo, koje može dovesti do nekroze i gangrene.

Da bi se sprečile komplikacije neophodne su redovne kontrole, kao i promena načina ishrane i uvođenje fizičke aktivnosti.

Veliki je i značaj hiperbarične komore u terapiji dijabetesa. Naime, izlaganjem čistog kiseonika pod pritiskom većim od atmosferskog pokreću se mehanizmi u organizmu, koji deluju preventivno na razvoj komplikacija. Ujedno, ima pozitivan efekat na već nastale tegobe.

Specijalna bolnica interne i hiperbarične medicine, M-Medical Clinic sa svojim stručnim timom i hiperbaričnim komorama poslednje generacije pomoći će vam da dijabetes držite pod kontrolom.

Hiperbaričnu terapiju možete ostvariti i na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, jer ova bolnica ima potpisan ugovor sa Republičkim fondom za zdrastveno osiguranje

Zakažite pregled

Polja naznačena * su obavezna polja prilikom popunjavanja forme