Infarkt miokarda predstavlja nagli i potpuni prekid cirkulacije tj. protoka krvi u koronarnim arterijama. Kao posledica toga dolazi do trajnog oštećenja srčanog mišića usled odumiranja tkiva.
Srce je organ čija je glavna funkcija da pumpa krv do svih delova tela. Na taj način snabdeva svaku ćeliju kiseonikom i hranjivim materijama. Da bi funkcionisalo neopohodno je da i ono dobija ove materije. To se vrši preko koronarnih arterija.
Međutim, ako postoji koronarna bolest srca simptomi vremenom postaju teži i na kraju mogu da dovedu do infarkta. Srčani udar, kako se još naziva infarkt miokarda, može nastupiti i iznenada, rupturom aterosklerotskog plaka i potpunim začepljenjem arterije.
Istraživanja pokazuju da je infarkt miokarda jedan od vodećih uzročnika smrti u svetu. Prema statističkim podacima u našoj zemlji srčani udar godišnje doživi oko 10.000 ljudi. Pri čemu trećina njih ne preživi.
Imajući u vidu ozbiljnost stanja, M-Medical Clinic vam otkriva kako na vreme da prepoznate problem.
Koji je uzrok infarkta miokarda?
Najčešći uzrok je ateroskleroza. Ona je uzrokovana postepenim nakupljanjem plaka na unutrašnjim zidovima arterija. U pitanju je supstanca sačinjena od masti, kalcijuma i drugih materija. Njihovim taloženjem dolazi do sužavanja i otvrdnjavanja arterija, te cirkulacija postaje otežana ili se javlja potpuna blokada.
U određenim slučajevima, srčani udar nastaje usled pucanja aterosklerotskog plaka. Tada se njegov sadržaj oslobađa u krvotok, formirajući krvni ugrušak. Veliki krvni ugrušak može u potpunosti da blokira protok krvi kroz koronarnu arteriju, što stvara uslove za oštećenje i umiranje dela srca.
U ostale uzročnike svrstavaju se spazam koronarne arterije, urođene anomalije koronarnih arterija, upotreba psihoaktivnih supstanci.
Faktori rizika za infarkt miokarda su brojni. To su, pre svega, povišen krvni pritisak, holesterol, gojaznost. Zatim, dijabetes, genetika, porodična istorija srčanih bolesti. Loše životne navike, posebno nezdrava ishrana, pušenje i nedovoljna fizička aktivnost, takođe, doprinose problemu. Mada ne treba zanemariti ni uticaj stresa.
Koji su simptomi srčanog udara?
Kao kod angine pektoris, tako je i kod infarkta, karakteristični znak bol koja se opisuje kao stezanje, probadanje, žarenje ili pritiskanje. Po intenzitetu varira od blaže do jake i nepodnošljive boli, a jačina se ne menja promenom položaja tela.
Bol je locirana iza grudne kosti. Odatle se obično širi u levu ili obe ruke, leđa ili vrat do donje vilice. Prate je preznojavanje, otežano disanje, lupanje srca.
Infarkt miokarda može imati i atipične simptome, kao što je bol u stomaku. Ona se javlja udružena sa mučninom i povraćanjem. Zbog toga pacijenti pomisle da se radi o stomačnim tegobama.
U pojedinim slučajevima, bol izostaje. Takvo stanje se naziva nemi infarkt. Javlja se najčešće kod osoba koje boluju od šećerne ili neke neurološke bolesti.
Dijagnoza i lečenje
Infarkt miokarda zahteva hitno lečenje, jer se komplikacije, uključujući i smrtni ishod, dešavaju u prva 2 sata od pojave simptoma.
Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze, kliničkog pregleda, EKG-a i laboratorijskih analiza. Ukoliko je potrebno vrše se dodatne dijagnostičke procedure.
Lečenje ima za cilj uspostavljanje normalnog protoka krvi kroz zapušenu koronarnu arteriju. Osim adekvatne terapije, neophodna je i promena načina života. Ona podrazumeva zdravu ishranu, fizičku aktivnost, prestanak pušenja, smanjeno konzumiranje alkohola, kao i izbegavanje stresnih situacija.
Prevencija je najbolja mera očuvanja zdravlja srca. Zato još danas zakažite pregled kardiologa u specijalnoj bolnici interne i hiperbarične medicine M-Medical Clinic.