Dečija kardiologija predstavlja subspecijalističku granu pedijatrije koja se bavi funkcionalnim ispitivanjem srca i kardiovaskularnog sistema kod mlađih pacijenata. Odnosno, ima za cilj prevenciju, otkrivanje i lečenje bolesti srca i kardiovaskularnog sistema od rođenja pa do 18. godine života.
Srce je centralni organ, koji funkcioniše kao pumpa. Ono dovodi krv do svakog organa i na taj način obezbeđuje kiseonik i hranjive materije čitavom organizmu. Zbog toga je od vitalnog značaja za život svakog čoveka. Dok kod mlađih osoba ima važnu ulogu i za pravilan rast i razvoj.
Nažalost, kardiovaskularne bolesti ne pogađaju samo odrasle. Sve je više registrovanih slučajeva kod pacijenata mlađih od 18. godina. S obzirom da postoje strukturne razlike, kao i razlike u simptomima kod dece i odraslih, neophodna je posebna grana medicina.
Koliki značaj ima dečija kardiologija otkriva vam M-Medical Clinic.
Najčešće bolesti kojim se bavi dečija kardiologija
Bolesti kojim se bavi dečija kardiologija dele se u 2 grupe – urođene i stečene.
Urođena srčana oboljenja odnose se na probleme sa kojima se deca rađaju. Oni uključuju strukturne malformacije, kao što su rupe između srčanih komora, problemi sa zaliscima i abnormalni krvni sudovi.
Iako se deca sa njima rađaju retko se otkrivaju odmah po rođenju. Obično se dijagnostifikuju između 2. i 8. nedelje života, kada je moguće jasno čuti šum srca kod dece.
Tačan uzrok urođenih oboljenja nije poznat. U većini slučaja one su genetski predodređene. To znači da su nasleđene od roditelja. Mada mogu biti izazvane poremećajima genetskog materijala. Osim genetike, važnu ulogu imaju i spoljašnji uticaji tokom trudnoće. Pre svega, infekcije, virusi, ali i pojedini lekovi, toksične materije, rendgensko zračenje.
Stečena srčana oboljenja se razvijaju s godinama. Najčešće su aritmije. U pitanju je grupa oboljenja koju karakteriše ubrzan, usporen i/ili nepravilan rad srca. Ipak, trebate znati da ubrzani rad srca nije uvek znak bolesti. Često je izazvan fizičkom aktivnošću, uzbuđenjem, ali i dehidriranošću i povišenom temperaturom.
U rasprostranjena stečena srčana oboljenja kod dece spada i kardiomiopatija. Kod ovog stanja srčani mišić deteta je ukočen, prevelik ili predebeo. Kao rezultat toga, ne može da pumpa efikasno, te postoji problem sa isporukom krvi kroz telo. Zatim, miokarditis, tj. zapaljenje srednjeg sloja zida srca, visok krvni pritisak, hipoplastični sindrom levog srca, Kavasakijeva bolest.
Kada je potreban pregled dečijeg kardiologa?
Pregled kardiologa kod dece obavlja se na osnovu indikacija koje su otkrili lekari primarne zdravstvene zaštite.
Bol u grudima, stezanje u grudima, lupanje srca i preskakanja srca su vodeći znaci za ovaj pregled. Na srčani problem može da ukaže i gušnje, otežano disanje, malaksalost, nesvestica, pa i oticanje potkolenica.
Pregled se zasniva na uzimanju anamneze i uvidu u prethodno lečenje, ako je bolest već dijagnostifikovana. Nakon toga se vrši fizikalni pregled, koji obuhvata inspekciju, auskultaciju snimanje EKG-om.
Ukoliko je potrebno obavljaju se dodatne dijagnostičke metode, kao što su holter EKG-a, holter krvnog pritiska, test opterećenja (ergometrija).
Ukoliko ste primetili neki od navedenih simptoma kod svog deteta posetite specijalnu bolnicu interne i hiperbarične medicine M-Medical Clinic. U našem timu je i vrhunski stručnjak iz oblasti dečije kardiologije.