Holter krvnog pritiska prestavlja neinvanzivnu dijagnostičku proceduru merenja i monitoringa krvnog pritiska neprestano tokom 24 sata.
Krvni pritisak je pritisak krvi u arterijama. To je sila kojom krv deluje na zid krvnog suda. Određena je dvema vrednostima. Sistolni ili gornji pritisak je maksimalna vrednost koja nastaje kada srce radi. Minimalna vrednost se naziva dijastolni ili donji pristisak i javlja se kada se srce odmara između dva otkucaja.
Normalne vrednosti krvnog pritiska smatraju se 130 mmHg za gornji i 90 mmHg za donji. Mada treba uzeti u obzir da krvni pritisak zavisi od godina starosti, fizičke spremnosti, opšteg zdravlja, kao i životnih navika.
Nažalost, povišen krvni pritisak, tj. hipertenzija je jedan od vodećih zdravstvenih problema modernog doba. Istraživanja pokazuju da čak trećina odrasle svetske populacije ima povišen krvni pritisak. Dok se u našoj zemlji sa njim suočava oko 25 odsto stanovnika.
S obzirom da mnogi nisu svesni da imaju problema sa krvnim pritiskom M-Medical Clinic vam otkriva sve što treba da znate o holteru krvnog pritiska.
Kako radi holter krvnog pritiska?
Baš poput holtera EKG–a, tako je i holter krvnog pritiska prenosni uređaj malih dimenzija. Veličine je mobilnog telefona, te je nevidljiv ispod odeće i ne ometa kretanje i dnevne aktivnosti.
Sastoji se od rekordera i manžetne. Rekorder se nosi u torbici zakačenoj oko pojasa. Mada se može nositi i oko vrata. Manžetna se postavlja na nadlakticu leve ruke. U određenom periodu ona se naduva i tada se vrši merenje pritiska.
Merenje je automatizovano. Pri čemu se u toku dana, od 6 do 22 časova, vrši na pola sata, a noću na sata vremena. Nakon 24 časa uređaj se sam isključuje.
U toku dana arterijski krvni pritisak se menja, zavisno od toga da li mirujete, krećete se, kao i da li ste pod stresom ili smireni. Kako standardni aparati za merenje pritiska daju samo trenutnu vrednost, holter krvnog pritiska omogućava ne samo precizno merenje, već i beleženje svih promena i oscilacija krvnog pritiska. Takođe, vrši procenu elastičnosti zida arterija.
Kada se koristi holter krvnog pritiska?
Preskakanje i lupanje srca, gubitak daha i brzo zamaranje karakteristični su simptomi koji zahtevaju detaljno praćenje krvnog pritiska. U indikacije spadaju i česte vrtoglavice, nesvestice. Zatim, opšta slabost organizma i pritisak i bol u grudima.
Holter krvnog pritiska se koristi za praćanje efikasnosti terapije kod osoba koje uzimaju lekove protiv hipertenzije. Neophodan je za utvrđivanje fenomena „pritiska belog mantila“. Odnosno, da li su povišene vrednosti pritiska u ordinaciji samo posledica uznemirenosti pacijenta.
Preporučuje se i kao preventivna mera za ljude koji su u većem riziku od oboljevanja srčanih bolesti. Tu grupu čine, pre svega, osobe sa porodičnom istorijom kardiovaskularnih bolesti, koji boluju od dijabetesa, gojazni, fizički neaktivni, pušači.
Kako se pripremiti za holter krvnog pritiska?
Holter krvnog pritiska ne sme se kvasiti, te se savetuje pacijentima da se neposredno pre zakaznog termina okupaju, jer to neće moći da urade u narednih 24 sata.
Iako ne ometa garderobu preporučuje se nošenje lagane, šire odeće. Na taj način sprečićete pomeranje aparata.
Tokom nošenja ne treba zanemarivati redovne svakodnevne aktivnosti. Jedino je važno da vodite dnevnik aktivnosti. To znači da zapišete svaku aktivnost koju ste uradili, uključujući vreme početka i završetka, kao i subjektivni osećaj tokom nje. Ukoliko su se javile određene tegobe obavezno ih treba navesti.
Holter krvnog pritiska čini dodatnu dijagnostičku proceduru kardiološkog pregleda u specijalnoj bolnici interne i hiperbarične medicine M-Medical Clinic.
Brinite o svom zdravlju, zakažite na vreme pregled u bolnici M-Medical Clinic.