Ultrazvučni pregled štitne žlezde predstavlja bezbednu, neivanzivnu metodu koja daje jasni uvid u oblik, morfologiju i veličinu štitne žlezde. Prikazuje stanje i susednih struktura u vratu, dok kolor dopler krvnih sudova vrata meri njenu prokrvljenost.
Štitna ili tireoidna žlezda jedna je od 9 endokrinih žlezda. Smeštena je ispred vrata neposredno iznad okovratnih kostiju. Sastoji se iz 2 simetrična dela koja su međusobno povezana tireoidnim tkivom.
Ova žlezda ima višestruku funkciju. Pre svega, reguliše rast, metabolizam, krvni pritisak, temperaturu krvi i otkucaje srca. Utiče i na razgradnju masti, telesnu težinu, kao i na psihofizički razvoj.
Imajući u vidu značaj koji ima veoma je važno na vreme otkriti probleme sa štitnom žlezdom. To je moguće utvrditi ultrazvučnim pregledom.
Kada je neophodan ultrazvučni pregled štitne žlezde?
Postojanje grudvica i čvorova jasni je znak da je potreban ultrazvučni pregled štitne žlezde. Međutim, grudvice i čvorove nije moguće uvek napipati rukom. Zato se pregled obavlja i ako postoje drugi simptomi, kao što su gušavost, problemi sa gutanjem i bol u grlu, koji traje duži vremenski period.
U indikacije za pregled spada i nagli gubitak ili povećanje telesne mase. Zatim, ubrzani rad srca, uporni suvi kašalj, otok na rukama i nogama ili na prednjoj strani vrata.
S obzirom na ulogu štitne žlezde u organizmu, problemi sa spavanjem, koncetracijom i hronični umor mogu da ukazuju da ona ne radi pravilno. Takođe, izuzetno suva, perutava koža, opadanje kose, stalna zimogrožljivost, a kod žena i nerednovni ciklusi.
Ultrazvučni pregled štitne žlezde se koristi ne samo za dijagnostifikovanje, već i praćenje raznih bolesti, uključujući i tumore i ciste. Preporučuje se i kao mera prevencije. Posebno osobama u čijoj porodici su već registrovani problemi sa ovom žlezdom.
Kako se vrši ultrazvučni pregled štitne žlezde?
Ultrazvučno skeniranje ili sonografija, kako se još naziva, zasniva se na visokofrekvetnim talasima. Oni prolaze kroz tkiva i odbijaju se tako da se vraćaju u sondu odakle se emituju. Na osnovu njihovih ehoa (odjeka) formira se slika koja se prikazuje na monitoru uređaja.
Pregled se izvodi u ležećem položaju. Pre početka snimanja potrebno je osloboditi vrat od garderobe i nakita. Dok lekar na sondu nanosi specijalni gel. Njime se eliminiše stvaranje džepova vazduha između kože i sonde. Samim tim je obezbeđena dobra provodljivost talasa i jasni prikaz stanja.
Slika je odmah vidljiva, te pacijent nakon pregleda dobija izveštaj o rezultatima.
Ultrazvučni pregled štitaste žlezde ne zahteva posebnu pripremu. Nije potreban ni oporavak, već se pacijent može vratiti svojim svakodnevnim obavezama.
Prednosti ultrazvučnog pregleda štitne žlezde
Ultrazvučni uređaji ne emituju zračenje, te je pregled potpuno bezbedan. To znači da ne postoji ograničenje kako u pogledu učestalosti izvođenja, tako i godina starosti pacijenta. Može se obavljati i tokom trudnoće i dojenja.
Slika se prikazuje u realnom vremenu, tako da omogućava pravovremenu dijagnostiku. Još jedna karakteristila je neinvazivnosti. Samim tim pregled ne izaziva bol ili bilo kakvu nelagodu.
Glavna prednosti jeste izuzetna preciznost. Naime, ultrazvukom se mogu otkriti promene na štitnoj žlezdi do 2 mm veličine. Zahvaljujući tome obezbeđena je rana dijagnostika.
Ultrazvučni pregled štitaste žlezde, kao i kompletni pregled endokrinologa, možete obaviti u specijalnoj bolnici interne i hiperbarične medicine M-Medical Clinic.