Gastroskopija – Kada je neophodna ova procedura i kako se izvodi?

Zakažite termin
Online zakazivanje
Gastroskopija

Gastroskopija – Kada je neophodna ova procedura i kako se izvodi?

Gastroskopija predstavlja endoskopsku metodu koja omogućava direktan pregled gornjeg dela gastrointestinalnog trakta. Odnosno, pregled jednjaka, želuca i duodenuma (dvanaestopalačnog creva). Zbog toga pun naziv glasi ezofago – gastro – duodenoskopija.

Prvi pregled ove vrste obavio je Philip Bozzini davne 1805. godine pomoću instrumenta koji je sam dizajnirao. Sredinom 19. veka Adolph Kussmaul je uspeo da izvrši pregled stomaka na živom pacijentu. Ovaj nemački lekar je u tu svrhu koristio metalnu cev dužine 47 cm i prečnika 13 mm.

Polazeći od njegove ideje, Johann von Mikulicz je 2 decenije kasnije konstruisao prvi kruti gastroskop. S obzirom da uređaj nije bio fleksibilan dr Rudolph Schindler izvršio je usavršanja koja su omogućila preglede i pri savijenoj cevi.

Kada je neophodna gastroskopija?

Neobjašnjivi simptomi koji traju duži period, a mogu da ukažu na oboljenja gornjih partija digestivnog sistema čine osnovu za ovaj pregled. Tu, pre svega, spadaju otežano gutanje, uporna mučnina i povraćanje, osećaj gorušice i vraćanja hrane iz želuca u jednjak. Zatim, bol iza grudne kosti koji nije kardiorespiratornog porekla, bol u gornjem delu trbuha, nadimanje i otežano varenje. Hitan pregled zahteva povraćanje krvi i pojava crne stolice.

Gastroskopija

Gastroskopija se koristi za postavljanje dijagnoze gastroezofagealne refluksne bolesti, želudačne kile, čira, zapaljenskih procesa, tumora. Neophodna je za utvrđivanje prisustva Helicobacter pylori bakterije u želucu, kao i za proveru palpabilne mase u trbuhu, kod anemija neobjašnjenog porekla.

Primenjuje se i tokom kontrolnih pregleda premalignih stanja, kao što je Barrettov jednjak, suženja jednjaka, Plummer – Vinsonov sindrom.

Gastroskopija ima važnu ulogu i u terapijske svrhe. Naročito u uklanjanju stranog tela, tj. progutanog predmeta, spaljivanju krvnog suda da bi se zaustavilo krvarenje, proširenju uskog jednjaka, odstranjivanju polipa.

Kako se izvodi gastroskopija?

Baš kao i kolonoskopija, gastroskopija se smatra minimalno invanzivnom metodom. Iako je potpuno bezbolna, mnogim pacijentima sama pomisao izaziva nelagodu. Zato radije biraju kratkotrajnu intravenska anesteziju umesto lokalne anestezije. Odnosno, primene anestetika u obliku spreja ili gela kojim se smanjuje nadražaj aparatom pri uvođenju u ždrelo, ali je pacijent sve vreme svestan.

Pre početka pregleda pacijent se postavlja u odgovarajući položaj na levom boku, sa glavom savijenom unapred. Nakon toga se polako uvodi endoskop kroz usta. Ovaj specijalni aparat se sastoji od dugačke, savitljive sonde sa kamerom na vrhu. Kamera omogućava prenos slike na monitoru tako da lekar ima jasni uvid u stanje posmatrane regije.

Tokom procedure uvodi se vazduh u organe koji se pregledaju kako bi se oni proširili i mogli adekvatno sagledati.

Ukoliko je potrebno, tokom pregleda može se uzeti i uzorak za dalju histopatološku analizu.

Kako se pripremiti za gastroskopiju?

Gastroskopija zahteva određenu pripremu, jer želudac mora da bude prazan. To znači da 8 sati pre pregleda ne smete da jedete, a 2 sate pre ni da unosite ikakvu tečnost. U danima pre zakazanog termina poželjno je izbegavati mlečne proizvode i cigarete.

Gastroskopija

Pre zakazivanja pregleda obavezno treba napomenuti ako primate neku redovnu terapiju, trudni ste, nosite zubnu protezu, da li bolujete od dijabetesa i drugih hroničnih bolesti koje mogu uticati na pregled.

Gastroskopiju, kao i kompletan gastroenterološki pregled, možete zakazati u specijalnoj bolnici interne i hiperbarične medicine M-Medical Clinic.

Zakažite pregled

Polja naznačena * su obavezna polja prilikom popunjavanja forme