Rak grlića materice – Preventivni pregledi spašavaju život!

Rak grlića materice, tj. cervikalni karcinom je maligno oboljenje koje se razvija u ćelijama donjeg dela materice. U pitanju je jedno od najrasprostranjenijih bolesti kod žena, odmah iza raka dojke.

Istraživanja pokazuju da godišnje od nje oboli oko 500.000 žena. Nažalost, situacija u našoj zemlji nije nimalo povoljna. Prema statistici Srbija se nalazi na drugom mestu u Evropi po učestalosti pojavljivanja. Svake godine se registruje više od 1.500 novih slučajeva. Dok oko 500 pacijentkinja izgubi borbu sa ovom opakom bolešću.

S obzirom da je u januaru Evropska nedelja prevencije raka grlića materice, M-Medical Clinic vam skreće pažnju na faktore rizika i simptome.

Zašto se javlja rak grlića materice?

Najčešći uzrok raka grlića materice je infekcija humanim papiloma virusom (HPV). Postoji preko 100 tipova HPV-a, ali 9 vrsta dovode do promena na grliću materice, koje mogu da izazovu rak. Pri čemu su tipovi 16 i 18 odgovorni za većinu slučajeva.

Rak grlića materice

Ne treba zanemariti ni genetiku. To znači da je veća opasnost od pojave bolesti ukoliko je već registrovana u porodici.

U faktore rizika spadaju rani početak seksualnih odnosa, česte promene partnera, dugotrajna upotreba oralnih kontraceptiva, pa i rana trudnoća i veći broj porođaja. Oboljevanju mogu da doprinosu i loše životne navike, naročito pušenje i ishrana u kojoj nema dovoljno voća i povrća. Zatim, oslabljen imuni sistem i prekomerna težina.

Kako prepoznati rak grlića materice?

U ranim fazama rak grlića materice često nema simptome. Upravo zbog toga je veoma opasan, jer se kod mnogih žena otkrije u kasnijim fazama. Ne samo da je lečenje tada agresivnije, već je i njegov ishod neizvestan.

Kako bolest napreduje, mogu se pojaviti različiti simptomi. Vaginalno krvarenje između menstrualnih ciklusa, nakon seksualnog odnosa ili nakon menopauze su karakteristični znaci. Obilne ili produžene menstruacije, kao i neredovne menstruacije, takođe, su simptomi ove bolesti. U pojedinim slučajevima dolazi do promena u vaginalnom iscedku. Odnosno, javlja se iscedak koji je neobičan po boji, mirisu ili količini.

Rak grlića materice može da izazove i bol tokom odnosa, bol u donjem delu stomaka ili karlici, probleme sa mokrenje, tj. bol, osećaj pečenja ili poteškoće pri mokrenju.

Ove simptome ponekad prati oticanje nogu. Dok se u kasnijim fazama javlja konstantni umor, pospanost i nenamerni gubitak težine.

Prevencija raka grlića materice

Kako rak grlića materice ne pokazuje jasne simptome u ranim fazama, redovan ginekološki pregled čini osnovu prevencije. Naročito kod žena između 35. i 44. godine starosti, jer su one najviše pogođene bolešću.

Pored fizičkog i ultrazvučnog pregleda obavezan je i PAPA test i kolposkopija. Uzimanje PAPA brisa omogućava otkrivanje promena u ćelijama grlića materice. Dok se kolposkopijom obavlja detaljan mikroskopski pregled grlića. Ukoliko je utvrđena promena radi se punch biopsija grlića materice kojom se preciznije analizira promena.

Rak grlića materice

Kao dopunske mere mogu se uzeti ginekološki briseva na viruse, bakterije i gljivice. Preporučuje se i HPV test koji služi za identifikaciju visokorizičnih tipova HPV-a.

Drage dame, ne čekajte da se pojave neprijatni simptomi već na vreme zakažite godišnji pregled ginekologa u specijalnoj bolnici interne i hiperbarične medicine M-Medical Clinic.

Leave a reply