
Kada je neophodno uraditi ultrazvuk srca?
Ultrazvuk srca, poznat i kao ehokardiografija, je neinvazivna dijagnostička metoda koja koristi ultrazvučne talase za stvaranje detaljnih slika srca i okolnih struktura. Na taj način omogućava lekarima da procene funkcionalnost i zdravlje srca, kao i da dijagnostikuju različi srčane bolesti.
Nažalost, bolesti srca su jedan od vodećih zdravstvenih problema u svetu. Istraživanja pokazuju da od njih godišnje umre 17,5 miliona ljudi. Stanje dodatno čini zabrinjavajućim činjenica da iz godine u godinu raste broj registrovanih slučajeva. Procenjuje se da će se do 2030. godine broj umrlih popeti na 23,6 miliona pacijenata.
Situacija u našoj zemlji u ovom pogledu nije nimalo povoljna. Srčani problemi su i dalje uzrok broj 1 smrtnosti u Srbiji. Oni čine oko 40 odsto svih smrtnih slučajeva. To je daleko veći broj u odnosu na onkološka i sva druga oboljenja.
Imajući u vidu zabrinjavajuću statistiku M-Medical Clinic vam otkriva kada je neophodan ultrazvuk srca.
Kako funkcioniše ultrazvuk srca?
Ehokardiografija se zasniva na principu ultrazvučnih talasa. U pitanju su visokofrekventni zvučni talasi koje uređaj emituje putem sonde. Oni se odbijaju od različitih struktura srca, poput zidova, zalistaka i krvnih sudova. Tako reflektovani talasi se vraćaju nazad do sonde.
Sonda prikuplja reflektovane talase i šalje ih u ultrazvučni uređaj, koji vrši analizu dobijenih podataka. Na osnovu ehoa (odjeka) talasa formira se slika koja se prikazuje na monitoru uređaja.
Prikazana slika je u realnom vremenu i uključuje oblik srca, pokretljivost srčanih zidova, funkciju i strukturu zalistaka. Takođe, prikazuje protok krvi kroz srce i krvne sudove.
Kada se radi ultrazvuk srca?
Postojanje određenih simptoma, koji ukazuju na moguće srčane probleme, zahteva ultrazvuk srca. To su, pre svega, bol u grudima, koji može da bude znak angine pektoris, infarkta miokarda ili perikarditisa. Zatim, kratak dah i nepravilan rad srca koji mogu da ukazuju na insuficijenciju srca ili problem sa zaliscima. Vrši se i kada pacijent ima problem sa oticanjem nogu, stopala ili abdomena.
Osim za postavljanje dijagnoze, ehokardiografija ima ključnu ulogu u praćenju već poznatih srčanih problema. Na taj način se proverava efikasnost primenjivanje terapije, kao i tok bolesti. Samim tim sprečavaju se potencijalne komplikacije.
Ultrazvuk srca čini važan kontrolni pregled nakon srčanog udara da bi se procenio nivo oštećenja srca. Neophodan je i nakon hirurških intervencija na srcu. Koristi se i za proveru ugrađenih uređaja, kao što su pejsmejkeri ili veštački zalisci.
Posebno se preporučuje osobama koje spadaju u rizičnu grupu za oboljevanje. Odnosno, onima u čijoj porodici postoje već registrovane srčane bolesti. Predstavlja i preventivni pregled pacijenata sa dijabetesom, hipertenzijom ili visokim nivoom holesterola.
Priprema za ultrazvuk srca
Ultrazvuk srca je potpuno bezbolna metoda koja se obavlja bez prethodne pripreme. To znači da možete normalno da jedete i uzimate tečnost. Možete nesmetano da uzimate i propisanu terapiju za hronične bolesti ukoliko one postoje.
Poželjno je da na pregled dođete u udobnoj odeći. Obavezno sa sobom ponesite postojeću medicinsku dokumentaciju. Neophodno je da lekara obavestite o postojećim srčanim problemima, trenutnim lekovima koje uzimate i simptomima koje imate.
Nakon pregleda možete se odmah vratiti svakodnevnim aktivnostima.
Ultrazvuk srca, kao i kompletni pregled kardiologa, možete obaviti u specijalnoj bolnici interne i hiperbarične medicine M-Medical Clinic.
Leave a reply